1. Keressük fel szemorvosunkat
Mivel a szemszárazság alkalmankénti előfordulása is elvezethet a száraz szem szindróma vagy a száraz szem betegség kialakulásához – mely az amerikai Országos Egészségügyi Intézet becslése érinti az 50 éves vagy afeletti korosztályból 3.2 millió nőt és 1.68 millió férfit érint – fontos, hogy időnként ebből a szempontból is megvizsgáltassuk a szemünket.
A szemorvosunk megvizsgálhatja a könnyünk állapotát:
- fennállhat a vizes összetevő elégtelensége (azaz vízhiányos szemszárazság),
- vagy nem elég az olajos összetevő (evaporatív /fokozott párolgással járó/ szemszárazság vagy meibom mirigy diszfunkció).
Az evaporatív szemszárazság gyakran amiatt alakul ki, hogy a szemhéjunkban lévő mirigyekben (meibom mirigyek) termelődő olajos váladék besűrűsödik, és nem képes kiürülni. Ezáltal a könnyünk vizes fázisát az elpárolgástól védő olajos, külső réteg nem lesz megfelelő. Az őszi / téli szeles idő és a benti száraz, fűtött levegő következményeként a tünetek általában rosszabbak.
2. Irányítsuk át a meleg levegő befúvásának irányát
Ha azt vesszük észre, hogy könnyezik a szemünk vezetés közben vagy beltéren, akkor valószínűleg az arcunkra irányuló meleg levegő okozza a problémát. Ez a szemünk gyors kiszáradását okozza, mely a könnyfilm gyors elpárolgásával jár. Az ilyenkor fellépő “reflex könnyezés” a testünk védekező mechanizmusa a szemeink folyamatos nedvesítése érdekében.
Szemeink hidratáltságának fenntartása érdekében, pl. ha autóban ülünk, irányítsuk a szellőzőrostélyokat a szemeinktől távolra, és az otthonunkban mindig használjunk párásítót.
3. Válasszunk műkönny szemcseppet körültekintően
A műkönny cseppek és gélek hatékonyak és naponta többször is használhatók. Ha gyakrabban kell cseppenteni, használjon tartósítószer mentes műkönny cseppet, amelyeket annyiszor használhat, amennyiszer csak jól esik. Óvakodjunk a szemvörösség enyhítését ígérő, érösszehúzó hatóanyagot tartalmazó típusoktól, mivel ezek tovább fokozhatják a száraz szem panaszokat.
4. Próbálja ki az omega-3 zsírsavakat
A halolaj tartalmú étrend kiegészítők pozitív hatással lehetnek a
- meibom mirigyek működésére,
- könnyfilm minőségére
- és higíthatják a meibom mirigy váladékát, bár akár 3 hónapot is igénybe vehet a javulás.
Napi 1000-2000 mg a szokásos adagolása. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy ajánljon egy elismert márkát.
5. Selejtezze ki a piperetáskáját
A szemszárazság gyakoribb a menopauza után lévő hölgyeknél a hormonális változások miatt, de a smink is egy nagy bűnös lehet.
Kerülje a vízálló sminkeket, mert nehéz őket eltávolítani, és a ledörzsölős sminkeltávolítók károsíthatják a szemfelszínt védő természetes olajréteget. A kókuszolaj egy jobb alternatíva lehet a smink eltávolítására. Számos „anti-aging” krém retinolt is tartalmaz, mely szintén hozzájárulhat a száraz szem panaszokhoz.
6. Tartsunk szüneteket
Az amerikai The Vision Council jelentése szerint az emberek mintegy 22 százaléka számolt be arról, hogy száraz szem panasza van a digitális eszközök okozta szemmegerőltetés miatt. Ennek az az oka, hogy amikor meredten nézzük a képernyőt, kb. 50 százalékkal kevesebbet pislogunk. A pislogás szerepe lenne a könny eloszlatása a szemfelszínen, melynek megritkulása vezet a fenti panaszok kialakulásához.
Kövesse a 20-20-20 szabályt: 20 percenként vegyük el tekintetünket a képernyőről és nézzünk legalább 20 másodpercig valamit, ami tőlünk 20 „lábra” (kb. 6 méterre) van.
Vannak letölthető alkalmazások is, melyek emlékeztetnek minket a pislogásra.
7. Szemhéj melegítés
A szemhéj melegítés segíthet az esetlegesen eltömődött mirigyek felnyitásában, bár a meleg vizes borogatás számos esetben nem bizonyul hatásosnak. Ehhez használhatunk akár melegítő párnákat, maszkokat (pl. relaxem® melegítő szemmaszk), melyek biztonságosak, és a megfelelő hőmérsékletet biztosítják a megfelelő ideig. Fontos továbbá, hogy tisztítsuk meg szemhéjainkat az esetlegesen rárakódott hámlásos lerakódástól baba samponnal, meleg vízzel vagy speciális szemhéj tisztító kendővel.
Forrás: www.dryeyecenterofpa.com