Az irodai dolgozók 60% -a ténylegesen vagy potenciálisan szenved a szemszárazságtól. [1]
A könny és a szemszárazság kapcsolatáról már írtunk. Most nézzük meg, hogyan hat erre az érzékeny rendszerre a huzamosabb monitor előtt töltött idő.
A monitorok használata – beleértve a laptopokat, tableteket, e-book olvasókat, valamint az okostelefonokat – az egyik fontos kiváltó oka a száraz szem panaszoknak.
A száraz szem szindróma kialakulása a munka teljesítményének romlásához vezethet.
A fizikai aktivitás a száraz szem szindróma alacsonyabb kockázatával jár, az ülő életmódhoz pedig gyakran a száraz szem szindróma társul. [2]
A számítógépes munkavégzés következményeként:
- a pislogási gyakoriság csökken
- a könnypárolgás fokozódik.
- az alábbi szem tünetek fordulhatnak elő:
- Szemfáradtság (87%),
- Idegen test érzés (60%)
- Káprázat (45%)
- Szem szárazság (25%)
- Szemfájdalom
A monitor helyzetét fontos tényezőnek tartják ebben a tekintetben. A képernyő szintjének süllyesztése csökkenti a szem szabad felszínének (szemrés) területét, ezáltal csökkentve a könny párolgásának mértékét. [3]
(A szabad szemfelszín (szemrés) nagyságának növekedésekor a könnypárolgás sebessége növekszik. A szabad szemfelszín területe csökkenthető úgy, hogy a monitort alacsonyabbra helyezzük és döntjük felfelé. A monitorok használata a pislogási frekvencia csökkenésével és a könnypárolgás fokozódásával jár együtt, amelyek mindegyike hozzájárulhat a száraz szem tünetek kialakulásához. [4])
A 4 órát meghaladó monitoros munkavégzés fokozza a száraz szem szindróma kialakulásának kockázatát.
A száraz szem szindróma előfordulása jelentősen gyakoribb a női irodai dolgozók és a kontaktlencse használók körében. [3]
Referencia jegyzék:
- Uchino, M., et al., Prevalence of Dry Eye Disease and its Risk Factors in Visual Display Terminal Users: The Osaka Study. American Journal of Ophthalmology, 2013. 156(4): p. 759-766.e1.
- Kawashima, M., et al., The association of sleep quality with dry eye disease: the Osaka study. Clin Ophthalmol, 2016. 10: p. 1015-21.
- Uchino, M., et al., Prevalence of dry eye disease among Japanese visual display terminal users. Ophthalmology, 2008. 115(11): p. 1982-8.
- Tsubota, K. and K. Nakamori, Dry eyes and video display terminals. N Engl J Med, 1993. 328(8): p. 584.